• BIST 100

  11139,46%0,05
 • DOLAR

  33,09% 0,07
 • EURO

  36,05% -0,18
 • GRAM ALTIN

  2600,46% 0,02
 • Ç. ALTIN

  4230,40% 0,00

ASEL’İN AZMİ, SEVGİNİN GÜCÜ

ASEL’İN AZMİ, SEVGİNİN GÜCÜ

Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi’nde azmiyle hayata tutunan Asel’i ayağa kaldıran öğretmenleri ve eğitmenlerinin sevgisi oldu.Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez,"Asel Beren’in azmi bizi de çok şaşırttı"dedi.


ASEL’İN AZMİ, SEVGİNİN GÜCÜ

Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi’nde azmiyle hayata tutunan Asel’i ayağa kaldıran öğretmenleri ve eğitmenlerinin sevgisi oldu. Asel Beren’in tedavi sürecini yakından takip eden Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez, “Asel Beren’in azmi bizi de çok şaşırttı. Arkadaşlarımızın sevgiyle yaklaşması onun hayata yeniden gülümsemesine neden oldu” dedi.

Asel Beren henüz 7 yaşında. Nazife – Serkan çiftinin ikinci çocuğu olarak 2017 yılında dünyaya geldi. Bir de ablası bulunan Asel Beren’in 15 aylıkken kusma ve denge bozukluğu oluşması nedeniyle Keskin çifti çocuklarını hemen hastaneye götürdüler. Yapılan tetkiklerde Asel’in beyninde tümör olduğu tespit edildi. Başarılı bir ameliyat geçiren Asel Beren’in sağlığına kavuştu. Sağlığına kavuştu derken 2020 yılında tekrar nüksetti beyindeki tümör. Bir daha ameliyata alınan Asel’de bu sefer de Epilepsi hastalığı çıktı. Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi’nde azmiyle hayata tutunan Asel’i ayağa kaldıran ise öğretmenleri ve eğitmenlerinin sevgisi oldu. Sevginin gücüyle güne gülümseyen Asel Beren’in tedavi sürecini yakından takip eden Çekmeköy Belediye Başkanı Orhan Çerkez, “Asel Beren’in azmi bizi de çok şaşırttı. Arkadaşlarımızın sevgiyle yaklaşması onun hayata yeniden gülümsemesine neden oldu” diye konuştu.

YAŞI 7, ZEKA YAŞI 2

Bir kamu kurumunda çalışan baba ve ev hanımı annenin çabalarıyla ayakta Asel Beren hayata tutundu. Maddi olanakları yeterli olmayan Keskin aile biricik kızları Asel Beren’in fizik tedavi, fizyoterapi, duyu bütünleme, psikolojik danışmanlık, rehberlik ve bireysel eğitimler konusunda arayışlara girdiler. Tüm bu tedavi ve rehabilitasyonları Çekmeköy Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde başvurarak almaya başladılar. Burada gördüğü eğitimlerle hayata tutunan Asel Beren, haftada iki saat eğitimlerine devam ediyor. Okulların tatil olmasıyla birlikte tedavi sürecini haftada ikiye çıkardıklarını belirten Belediye Başkanı Çerkez, “Engelsiz Yaşam Merkezi’nde alanında profesyonel eğitmenlerimiz ve yöneticilerimizin olağanüstü gayretleriyle Asel Beren gibi yavrularımıza hizmet veriyoruz. Bu merkez Türkiye’nin en önemli yaşam merkezlerinden birisi. Yaşam Merkezi’nde ilk başladığında annesi hariç kimseyle iletişim kurmuyordu. Kaygı ve ağlama nöbetleri oluyordu” diye konuştu.

BANA YEMEK YAPIP, ÇAY ISMARLADI

Merkeze geldiğinde kendini ifade etmede sorunlar yaşadığını belirten Çerkez sözlerini şöyle sürdürdü: “Akademik becerileri yok denecek kadar azdı. Şimdi tüm bunları yapmaya başladı. Sosyalleşme ve iletişim konularında kendini kasıyordu. Bu yönde aldığı eğitimler sayesinde şimdi tüm bunları çok rahat yapabiliyor. Hatta bizim merkezi ziyaret ettiğimde Asel Beren bana, oyuncaklarıyla yemek pişirip, çay ısmarladı. Hayatın her alanında sevgiyle yapılan her iş mutlaka karşılığını buluyor. Biz bu merkezde Asel Beren gibi çok sayıda yavrumuza önemli katkılarda bulunuyoruz...”

DERS DİNLEYİP, ARKADAŞLARIYLA OYUN OYNUYOR

Yaşıtlarıyla iletişim kurup, oyunlar oynadığını belirten Çekmeköy Engelsiz Yaşam Merkezi İdari İşler Koordinatörü Belma Yıldırım ve Eğitim Koordinatörü Şeyma Metin, “Yaşıtları ile anaokuluna gidiyor. Kendi ihtiyaçlarını anlatan cümleler kurabiliyor. Eskiden annesinden hiç ayrılmazdı. Şimdi anneden bağımsız oyunlar oynayıp, vakit geçirebiliyor. Öğretmenlerini dikkatli dinleyip, derslere katılabiliyor…”

AYAKTA DURAMIYORDU, KENDİ YÜRÜYOR

Asel’in, her iki bacağında ve gövdesinde denge bozukluğu ve kas güçsüzlüğü olduğu ayakta durmakta büyük zorluk çektiğini belirten fizyoterapist Ulaş Can Sever “Fizyoterapi süreciyle birlikte gövde kontrolü sağlandı. Şu an kalça ve bacaklarda kontrollü çalışmaya devam ediyoruz. Oturma güçlüğü yaşayan Asel Beren şimdi kendi başına ayakta durup, yürümede sorun yaşamıyor. Bundan sonraki amacımız Asel Beren’in günlük yaşam aktivitelerini tek başına yürütecek seviyeye getirmek. Hayat kalitesini yükseltmek...”

BİZİM İÇİN BİR MUCİZE

Eşi çalıştığı için Asel Beren’in tüm tedavi ve rehabilitasyon süreciyle ilgilenen anne Nazife Keskin ise, “Evladım henüz yedi yaşında. Bu kadar kısa süreye bu kadar mücadele beni de güçlendirdi. Özellikle ameliyatlardan sonraki süreç bizim için tam bir mucize oldu. Çekmeköy Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitmenlerin bize karşı yaklaşımları, sabırla uygulanan tedaviler olağanüstü. Bizi hayata yeniden bağladı bu süreç. Çekmeköy Belediyesi’ne ve Başkanımız Orhan Çerkez’e çok teşekkür ediyorum. Eğitmenlerden sık sık bilgi alıp, tedavi sürecini takip ediyor. Bayram öncesi de eğitim merkezine gelerek Asel’le vakit geçirdi. Benim güzel kızım başkana oyuncaklarıyla yemek yapıp, çay ısmarladı” şeklinde konuştu.LİNA’NIN HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

ÇEKMEKÖY’DE “BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMİNERİ”

Ümraniye Belediyesi Kent Konseyi Yeni Başkanı Varlı ve Yönetiminden Başkan Yıldız'a Ziyaret

7/24 ZABITA EKİPLERİ DENETİMDE

KALDIRIM İŞGALİNE ZABITA DENETİMİ

Hüseyin Kızıldaş Canlarla Lokmasını Paylaştı

SP ÜMRANİYE İLÇE BAŞKANLIĞI FİLİSTİN VE BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

MİLLETİN VE İNANCIN ZAFERİ 8 YAŞINDA

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÇEKMEKÖY’DE ANILDI

Çekmeköy Savaslılar Derneği Tarafından Muharrem Ayı İftarı

Bir İnsan Bir Fikir Derneği İnsanlara Dokunmaya Devam Ediyor

DOĞRU KLİMA KULLANIMI İÇİN 9 ÖNERİ

Klima şikayetleri son bir ayda yüzde 1.173 arttı

SREBRENİTSA VE GAZZE’DE HAYATINI KAYBEDENLER ÜMRANİYE’DE ANILDI

YUVAMIZ ÇEKMEKÖY GÜNDÜZ BAKIMEVİ’NDE KURA HEYECANI

YAZ SPOR OKULLARINA GÖRKEMLİ AÇILIŞ

SIRTÜSTÜ YÜZMEDE ŞAMPİYON ÜMRANİYE

Anamas Dedegül Kültür Şenlikleri 19. Kez Coşkuyla Kutlandı

BAŞKAN İMAMOĞLU, ÇEKMEKÖY’DEKİ İBB PROJELERİNİ YERİNDE İNCELEDİ

Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin, 100. Günde 20 Yeni Projeyle Hizmete devam ediyor

ÖMER’İN GÖZYAŞLARI MUTLULUĞA DÖNÜŞTÜ -BAŞKAN ÇERKEZ BİSİKLETİ ÇALINAN ÖMER’E BİSİKLET HEDİYE ETTİ